Psy ,koty i fretki podróżujące w obrębie krajów Unii Europejskiej

muszą posiadać :

.1.Mikroczip

.Psy koty i fretki podróżujące w obrębie Unii Europejskiej muszą być oznaczone za pomocą mikroczipu o standardzie ISO( w przeciwnym razie trzeba podróżować z własnym czytnikiem).

Dopuszczalny jest tatuaż sprzed 3 lipca 2011 roku o ile jest czytelny i data tatuowania została odnotowana w paszporcie.

2.Szczepienie przeciwko wściekliźnie.

Zwierzę musi zostać zaszczepione przeciw wściekliźnie zgodnie z zaleceniami producenta( najczęściej po skończeniu 3 mieś. życia.)

Szczepienie to musi być wykonane po oznakowaniu zwierzęcia. Nawet jeżeli zwierzę ma jeszcze aktualne szczepienie, trzeba je powtórzyć

Wyjazd może nastąpić po 21 dniach od daty pierwszego szczepienia odnotowanego w paszporcie.

Ten okres nie obowiązuje przy szczepieniach przypominających o ile są one dokonywane w terminie. W przeciwnym wypadku obowiązuje 21 poprzedzających wyjazd.

3.Paszport

Psy ,koty i fretki podróżujące w obrębie Unii Europejskiej muszą posiadać paszport wydany przez lekarza weterynarii mającego uprawnienia do wydawania paszportów..W paszporcie muszą być odnotowane istotne informacje wymagane w związku z podróżą ,szczególnie szczepienie przeciwko wściekliźnie.

4.Odrobaczanie

Przy wjeździe do Finlandii ,Irlandii ,Malty i Wielkiej Brytanii wymagane jest podanie przez lek. weterynarii środka odrobaczającego działającego na tasiemce z grupy Echinococcus. Odrobaczenie to ma być przeprowadzone nie więcej niż 120 godz. i nie mniej niż 24 godz.(1-5 dni) przed przekroczeniem granicy docelowego państwa.

* * * * *

0 przywozie do danego kraju EU szczeniąt które mają mniej niż trzy miesiące i są nie szczepione przeciw wściekliźnie decydują poszczególne kraje członkowskie .

 

Polskie prawo podobnie jak większość krajów Unii zabrania przywozu do kraju szczeniąt poniżej trzeciego miesiąca życia i nieszczepionych przeciwko wściekliźnie.